Spring 2015 Election Candidates

The list of confirmed candidates for the SRC Spring 2015 elections is as follows.

src-web-banner

Sabbaticals

  • President: Georgia Charalambous, Cal Davies, Liam King
  • VP Education: Ruth Brown, Gemma Gratton
  • VP Student Activities: Ameer Ibrahim
  • VP Student Support: Domi Bacanskaite, Una Marie Darragh

Undergraduate Convenors

  • Undergraduate Convenor – Arts: Kate Powell
  • Undergraduate Convenor – Social Sciences: Cathy Steeghs
  • Undergraduate Convenor – Science and Engineering: Adi Childs, Oscar Schafer
  • Undergraduate Convenor – MVLS: Fergus Taylor, Marc Vives Enrich

Postgraduate Convenors

  • Postgraduate Convenor – Arts: vacant
  • Postgraduate Convenor – Science and Engineering: Salim Al-Wasity
  • Postgraduate Convenor – Social Sciences: vacant
  • Postgraduate Convenor – MVLS: vacant
  • Postgraduate Convenor – Taught: vacant

Welfare and Equal Opportunities Officers

  • Charities, Clubs & Societies Officer: Mhairi Harris, Vicky Leigh
  • Gender Equality Officer: Morag Deans, Kerrie Morton, Thais Ramdani
  • Environmental Officer: Luke Evens
  • Race Equality Officer: Lea Balint, Tracy Duah, Aurora Piergiacomi
  • Sexual Orientation Equality Officer: Iain French, Viljami Yli-Hemminki
  • Disability Equality Officer: Lauren Shoogle McDougall
  • Age Equality Officer: Elliot Napier
  • International Students Officer: Milia Hau
  • Mental Health Equality Officer: Elliot Porter

School Representatives

  • School Representative – Computing Science: Alex Pancheva
  • School Representative – Critical Studies: vacant
  • School Representative – Culture and Creative Arts: vacant
  • School Representative – Education: Peter McCluskey
  • School Representative – Engineering: Imran Hafeez
  • School Representative – Geographical and Earth Sciences: Sarah Bacom, Hannah Kay
  • School Representative – Humanities: vacant
  • School Representative – Law: vacant
  • School Representative – Modern Languages and Culture: Erin Ross
  • School Representative – Physics and Astronomy: vacant
  • School Representative – Psychology: vacant
  • School Representative – Social and Political Sciences: James Richardson, Tsveta Tsankova
  • School Representative – Veterinary Medicine: vacant
  • School Representative – Life Sciences: Cameron Hill
  • School Representative – Medicine: Hannah Curley
  • School Representative – Chemistry: vacant
  • School Representative – Business: Mihaela Dimitrova
  • School Representative – Mathematics and Statistics: Scott Dallas
  • School Representative – Interdisciplinary Studies – Aaron Martin

Candidate list – Spring 2015